|
A mai snowboardok, fõleg az alpesi deszkk, mr nagyon hasonltanak a slcek szerkezeti felptshez. Elõszr is lssuk a deszka rszeit, gy ksõbb knnyebb beazonostani, hogy mirõl is van sz.
Mit, hogyan hvjunk?
Orr (Nose): A deszka orrt nem kell papr zsebkendõvel trlgetni, viszont az a feladata, hogy felvezesse a deszkt a h felsznre s az l futst segtse illetve irnytsa. Az orr felhajtsnak ve s magassga attl fgg, hogy milyen terepviszonyok kztt hasznljuk a deszkt. Knnyû beltni, hogy minl egyenetlenebb a talaj s mlyebb a h annl nagyobb orr kell a deszknak. Viszont egy sima s kezelt plyn flsleges rszt cipelnnk, ezrt elegendõ a rvid s alacsony orr. Derk (Waist): Nem nagyon fogunk sszefutni azzal, hogy valaki azt mondja, hogy a snowboardom dereka, inkbb kzepe, vagy kzpsõ rsze. Annyi biztos, hogy ez a rsz viseli a terhelsek tlnyom rszt. A szerkezet, az l, a waxols s termszetesen a deszka srlsei is mind itt a legjellemzõbbek. Hts rsz (Tail): A freestyleban nagyon sok ugrsbl gy rkeznek, hogy a htul lvõ lbuk van ell gy gyakorlatilag htrafel mennek. Ezrt ezeknek a lapoknak hasonlan nz ki a hts rszk, mint az orra. Az alpesi deszkknl nem jellemzõ, hogy htrafel haladjanak, de a h levlasztsa, s az l kivezetse miatt a hts rsz is fel van egy kicsit hajltva.
l (Edge): Gyakran a kantni kifejezssel is tallkozhatunk. A deszka als felletnek szln vgigfut fm. Rendeltetse, hogy a jeges plyn az oldalrasodrdst megakadlyozza.
Hosszsg: A deszka orrtl a deszka vgig mrt tvolsg. Taln ez a legelfogadottabb adat a deszka kivlasztsnl, de majd megltjuk, hogy ez korntsem gy van.
Hd: Ha egy deszkt letesznk a fldre akkor lthatjuk, hogy a kzpsõ rsz elemelkedik a talajtl. Ezt nevezzk hdnak. Ennek a szerepe, hogy a testslyunkkal megterhelt deszka teljes hosszban elossza a terhest. Gondoljuk bele, hogy egy hd nlkli puha lapra llva, csak kzpsõ rszt rn terhels s ezrt bizonytalanul llnnk rajta, mint egy hord dongn. Ha viszont tl nagy a hd, vagy tl merev a deszka esetleg mi vagyunk tl knnyûek az ajnlott slyhoz kpest, akkor pedig tl sok terhelst kap a deszka kt vge s gy nagyon nehz elfordtani a deszkt.
Futfellet hossza: Ha a deszka mg mindig a fldn van akkor azt is lthatjuk, hogy csak az orr s a hts rsz kezdetnl r a deszka a talajhoz (taln rthetõbb ha ezt a hd kt pillrjnek fogjuk fel). E kt pont kztt mrt tvolsgot nevezzk futfelletnek. Ez sokkal inkbb meghatrozza egy deszka stabilitst mint a fontosnak hitt teljes hossz.
Tnyleges lhossz (Effective Edge): Ht magyarra fordtva tnyleg most hallom elõszr. Ez az adat hasonlt a futfellet hosszra, de ez nem a talp kihasznltsgt adja meg, hanem az l hasznos hosszt. lltsuk a deszkt derkszgben az oldalra s mrjk le a tvolsgot azok kztt a pontok kztt ahol az l rintkezik a talajjal.
Szlessg: A deszka szlessgt hrom helyen szoktk megadni. Ahol az orrsz s a hts rsz a legszlesebb s a derk legkeskenyebb pontjn. Magyarzat nem szksges, mert elg egyszerû a mrse. A szles lapok nehezebben billenthetõk az lkre s ezrt stabilabbak, nem beszlve arrl, hogy a nagy lbon lõknek sem lg le rla a lbujja. A keskeny deszkknl knnyebb s gyorsabb az lvlts s az l forgatnyomatka (Visszabillentõ ereje) is kisebb a rvidebb erõkar miatt.
Az oldalv sugara (Sidecut Radius): A deszka babapiskta alakjt gy rik el, hogy egy kb. 8-14 mter sugar krvvel alaktjk ki az oldals vet. Ez lehet kettõs krv, parabola vagy ellipszis vszelet is. Jl jellemzi ez az adat a deszka fordulkonysgt. Ha kicsi a sugr akkor knnyen fordul a deszka, ha pedig nagy a sugr akkor nagyobb ven (nehezebben) fordul.
Rugalmassg: Ma mg sehol nem tallunk erre vonatkozan mrtkegysget, hanem inkbb az jellemzõ, hogy a gyrak a tbbi modellhez kpest osztlyokba soroljk. A rugalmassg fgg a tervezett testslytl, a hd magassgtl, a tudsszinttõl s a hasznlat tpustl.
Terpesz(Stance): A modernebb deszkkon eõre beptett anyacsavarokat (insert-ek) helyeznek el a kts rgztshez. Ezeknek a furatoknak a fggvnyben lehet megadni a legnagyobb s a legkisebb ktstvolsgot s azt, hogy ezek a furatok a kzpponthoz kpest elõre vagy htra vannak-e elcssztatva.
Ezek utn rdemes vgignzni, hogy mibõl ll a deszka s, hogy milyen anyagokat mirt hasznlnak fel.
Felsõ rteg: legfontosabb feladata, hogy megvdje az alatta lvõ teherhord rteget s emellett a dszts is ide kerl. ltalban az vegszvethez tartoz gyantbl s festkekbõl ll.
Felsõ szvet: Clja, hogy fõleg hosszirny nyomst s a csavarodsbl add nyrerõt jl brja. Anyaga fõleg vegszvet vagy sznszlas szvet esetleg kevlrszlas erõstst kap s persze ezek kombincii.
Mag(Core): A magnak az als s a felsõ szvetet kell egymstl s a semleges zntol tvol tartania. A fggõleges nyomszilrdsg alapvetõ kvetelnny. Mivel teherhord szerepe kicsi ezrt knnyûnek kell lennie. Anyaga j minõsgû fa, mûagyag hab vagy jabban mhsejt (honeycomb) mintzatra hajtogatott paprszerû anyag.
Als szvet: A felsõ szvettel ellenttben itt inkbb a szaktszilrdsgnak kell nagynak lennie. Anyaga hasonl vagy ugyan az, mint a felsõ szvet.
Talp (Base): A talp rintkezik a hval ezrt fontos, hogy kicsi srldst rjnk el. Ezt egy kemny polietiln rteggel rik el. A talp kemnysgt a kbmillimterre vonatkoztatott rszecskk szmval jellemzik ( 1000, 2000, 3000, 4000 ). Az 1000-es a puhbb, ami nehezen fogadja be a vaxot, viszont knnyen javthat. A 4000-es ellenkezõ tulajdonsgokkal rendelkezik.
Oldalfal(Sidewall): Lezrja a szendvicsszerkezetet, sszekti az als s a felsõ szvetet s fellrõl megtmasztja a kantnit. Kemny mûanyagbl van.
Most mr, hogy tudjuk mibõl ll a snowboard, lssuk miknt mûkdik. Az emltett szendvics szerkezet teht: felsõ szvetbõl, magbl s als szvetbõl ll. Egy hajltsnak kitett hasbnak hrom rszt ismerjk: prselt terlet, semleges terlet s hzott terlet. Az inercia ismeretben tudjuk, hogy egy anyag minl tvolabb van a semleges vonaltl annl nagyobb erõt visel el. Ezrt kell a magnak kitltenie a kis inercij kzpsõ znt. Viszont Ha a kt szvet el tud mozdulni egymshoz kpest akkor lõttek a rugalmassgnak. Ezrt ktik ssze a kt rteget az oldalfallal vagy msik lehetõsgknt a mag szle utn elhagyjk az oldalfalat s sszedolgozzk a kt szvetet (Cap technika).
A krds az, hogy mitõl is kanyarodik a snowboard. Ha a deszkt fellrõl megnzzk akkor lthatjuk, hogy az csõrnl s a vgnl szlesebb amg a kzepnl pedig keskenyebb. ltalban ez egy krvnek a szelete. A krv sugartl fggõen knnyebben (7-9 mter), vagy nehezebben (9-14 mter) fordul a deszka. A gyrtk folyamatosat fejlesztik a krvtõl eltrõ alakzatokat amelyek lehetnek: kettõs krvek, parabolk vagy ppen ellipszisek. Ha egy deszkt oldalra billentnk pldul 45 fokkal akkor az oldalba vgott v miatt a deszka kzpsõ rsze elemelkedik a talajtl. Menet kzben a ktseken keresztl a test slya s testre hat centrifuglis erõ a talajra nyomja a deszka kzept S gy meghajlik. A deszka meghajlsa fgg a deszka kemnysgtõl, rugalmassgtl s a hd magassgtl. A deszkt minl inkbb oldalra dntjk a kzpsõ rsz annl tvolabb, mlyebben r a talajhoz s gy lesebben kanyarodik.
A snowboard ktssekkel szemben tmasztott kvetelmny mindssze annyi, hogy oldhat kapcsolatot hozzon ltre a cipõ s a deszka kztt. A kt stlusnak megfelelõen (alpesi, szabadstlus) a ktsek kt csoportjt klnbztetjk meg:
Kemny kts: Az alpesi stlushoz. Itt a scipõszerû bakancsot fmcsatok rgztik a deszkhoz s minl inkbb haladk vagyunk annl inkbb merevebb szerkezetû ktst vlasszunk
Puha kts: Ahol egy htapos csizmaszerû cipõt kell a deszkhoz ktni. Itt a mûanyag pntok egy httmlhoz hzzk a cipõt. A pntokat racsnis szerkezettel hzhatjuk feszesebbre.
Mindkt ktsnl az oldhatatlansg alapfelttel, mert gondoljunk bele, hogy ha az egyik kts kioldana, akkor a msik lbunkat knnyen kicsavarn a deszka. A ktseket tovbb rszletezni nem clszerû, mert nagyon sok tpus ltezik s az j fejlesztsek, mint pldul a belpõs kts (step-in) vrõl vre megvltoztatjk a ktsek arculatt.
A snowboard cipõk alpesi vonala nagyon hasonlt a scipõkhz. Azonban fõleg kezdõknek nem ajnlom, hogy scipõbe kezdjk, mert azok ms irnyba merevek mint a snowboard cipõk. A puha cipõk is egy klsõ (bõr) s egy belsõ (hab) rszbõl llnak. Fontos, hogy nem stlsra vesszk ezrt ne legyenek tl puhk, hanem tartsk mereven a bokt.
| |